ADV7321KSTZ OverviewThis encoder is embedded inside a 64-LQFP package.Packing the encoder in a Tray case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Encoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in EVD, DVD, SD/PS/HDTV as it is suitable for it.This motor encoder is motor encoder of the ADV7321 family and is based on that.In the optical encoder there are 64 terminations that are available.In total, the rotary encoders has 64 pins in total.There is a Surface Mount mount for it.It is equipped with 64 pins on the encoder in question.Using a maximum 70°C value ensures that the encoder reader runs as stable as possible.The minimum working temperature of this rotary encoder must not be less than 0°C.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 2.5V.This rotary encoder can operate with a minimum voltage of 2.375V as long as it has a constant current.As a result, the maximum supply voltage across the converter can be found to be 2.625V.6 channels make up the total number of channels.140mA is the supply current that is used for the operation of the quadrature encoder.
ADV7321KSTZ FeaturesIn 64-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7321
64 pins
6 channels
ADV7321KSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7321KSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | EVD, DVD, SD/PS/HDTV |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7321 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Power Supplies | 2.52.5/3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Operating Supply Current | 140mA |
| Bandwidth | 30MHz |
| Resolution | 1.5 B |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.4mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |