CD74ACT257EE4 OverviewThere is an embedded encoder in the PDIP-16 package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tube case, it is recommended that you do so.Through Hole directs this motor encoder to be mounted.It can be categorized as Data Selector/Multiplexer type.Total pins on the rotary encoders are 16.It is recommended that 4.5 V exceeds the minimum voltage required for the supply.As soon as the maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor reaches 5.5 V, the encoder motor is considered to be in operation.The converter operates with a voltage of 5 V as the supply voltage for it.The total number of bits on an encoder is 4 bit, which is the number of bits on the chip.In order to protect the encoder magnetic, it is recommended that it be packed in a 16-PDIP case.The quadrature encode belongs to the CD74ACT257 series of electrical quadrature encodes.A encoder definition has Quad.
CD74ACT257EE4 FeaturesIn PDIP-16 package
Mounting Type: Through Hole
4 bit bits
Quad circuits
CD74ACT257EE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74ACT257EE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | Details |
| Logic Family | ACT |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Tube |
| Series | CD74ACT257 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TUBE |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Function | Multiplexer |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Number of Circuits | Quad |
| Number of Bits | 4 bit |
| Family | ACT |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Logic Type | Multiplexer |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | MULTIPLEXER |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| High Level Output Current | - 24 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 10.7 ns |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.08 mA |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Product | Selectors / Multiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |