ADV7390BCPZ-REEL OverviewThere is an embedded encoder in the 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case, it is recommended that you do so.Surface Mount directs this motor encoder to be mounted.It can be categorized as Video Encoder type.The encoder in DVD, Game Consoles, Media Players is compatible with it.It is based on the ADV7390 family of motor encoders.It is the 1.71V~1.89V digital power of the optical encoder that is applied to switching power supplies.The optical encoder is available with 32 terminations as an option.2.6V~3.46V can be used to apply the analog supply voltage to the encoder.Total pins on the rotary encoders are 32.It is mounted on a Surface Mount-axis.In this encoder, you'll find 32 pins.It is recommended that 1.71V exceeds the minimum voltage required for the supply.As soon as the maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor reaches 1.89V, the encoder motor is considered to be in operation.You should keep in mind that this encoder should be used under the operating temperature range of 85°C.quadrature encodes are designed to work at a minimum operating temperature of -40°C.
ADV7390BCPZ-REEL FeaturesIn 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7390
32 pins
ADV7390BCPZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7390BCPZ-REEL Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Lifecycle Status | CONTACT ADI (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Applications | DVD, Game Consoles, Media Players |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADV7390 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |