TIR1000PWRG4 Overview8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Infrared Encoder/Decoder is the type.TIR1000 family is used in the motor encoder.2.7V~5.5V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 8 terminations.2.7V~5.5V can be used to apply analog supply voltage.8 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 8 pins on this encoder.By setting the maximum 85°C, the encoder reader will run more steadily.-40°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.1 is the number of encoder bits.2.7V is the minimum supply voltage that can be used.Over the converter, 5.5V is the maximum supply voltage.This rotary encoder can also be used to find CAN ALSO OPERATE AT 5V SUPPLY.It can handle supply voltages up to 3V.
TIR1000PWRG4 FeaturesIn 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TIR1000
8 pins
1 bits
TIR1000PWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TIR1000PWRG4 Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE AT 5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TIR1000 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 1 |
| Data Rate | 115 kbps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Input Lines | 2 |
| Bus Compatibility | UART |
| Touchscreen | Infrared (IR) |
| Height | 1.2mm |
| Length | 3mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |