![]()
Add to cart |
The ADV7391BCPZ is a high-speed, digital-to-analog video encoder on single monolithic chips. Three 2.7 V/3.3 V, 10-bit video DACs (a single DAC for the
WLCSP package) provide support for composite (CVBS), S-Video (Y-C), or component (YPrPb/RGB) analog outputs in either standard definition (SD) or high
definition (HD) video formats. The single DAC WLCSP package only supports CVBS (NTSC and PAL) output in SD resolution.
3 high quality, 10-bit video DACs
Multiformat video input support
EIA/CEA-861B compliance support
NTSC M, PAL B/D/G/H/I/M/N, PAL 60 support
NTSC and PAL square pixel operation (24.54 MHz/29.5 MHz)
Serial MPU interface with I2C compatibility
2.7 V or 3.3 V analog operation
1.8 V digital operation
1.8 V or 3.3 V I/O operation
Temperature range: −40°C to +85°C
W Grade automotive range: −40°C to +105°C
Mobile handsets
Digital still cameras
Portable media and DVD players
Portable game consoles
Digital camcorders
A set-top box (STB)
Automotive infotainment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players, Displays |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7391 |
| Pin Count | 32 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Operating Supply Current | 81mA |
| Nominal Supply Current | 81mA |
| Number of Bits | 10 |
| Bandwidth | 30MHz |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 297 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |