TW2868-LA1-CR OverviewAs a type, it falls under the Video Decoder, Encoder category.The encoder connected in Security is suitable for this connector.TW2868 family is used to construct the motor encoder.
TW2868-LA1-CR FeaturesBase Part Number: TW2868
TW2868-LA1-CR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
TW2868-LA1-CR Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Decoder, Encoder |
| Applications | Security |
| Base Part Number | TW2868 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package / Case | LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2011 |
| Part Status | Discontinued |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |