AFE031AIRGZT OverviewPackaged in the manner of 48-VFQFN Exposed Pad.An electronic part designed with 10 Bits is used in this product.As part of the Tape & Reel (TR) package, it is embedded.48 termination involves impedance-matching a transmission line.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 3V~3.6V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 3V~3.6V volts.The base part number identifies its related parts.As long as the supply voltage is kept at 3.3V, it is fine.48 pins are used to design it.Ensure its reliability by operating at -40°C°C minimum operating temperature.For reliability, the maximum operating temperature is 125°C.The pin count is 48.Ensures that 3.6V is supplied with its maximum supply voltage.A maximum voltage of 3V is required for its operation.The mount faces Surface Mount, Through Hole.The DC switching regulator operates on a supply current of 1.2mA.It uses TELECOM CIRCUIT as the telecom IC.
AFE031AIRGZT FeaturesAFE031AIRGZT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
AFE031AIRGZT AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | AFE031 |
| Pin Count | 48 |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 1.2mA |
| Element Configuration | Single |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.0053mA |
| Max Reverse Leakage Current | 2μA |
| Gain Bandwidth Product | 670 kHz |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 1.5 Msps |
| Zener Voltage | 62V |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |