MAX20790GFC+T OverviewIt is packaged in a way that resembles FC2QFN-12.As part of MouseReel, it is embedded.
MAX20790GFC+T FeaturesMAX20790GFC+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX20790GFC+T AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | FC2QFN-12 |
| RoHS | Details |
| Packaging | MouseReel |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Package / Case | 12-PowerVFQFN |
| Mounting Feature | - |
| Shell Material | Brass |
| Supplier Device Package | 12-FC2QFN (3.25x7.4) |
| Insert Material | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Backshell Material, Plating | Brass, Chrome |
| Package | Bulk |
| Primary Material | Metal |
| Mfr | LEMO |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Series | 1B |
| Termination | Solder Cup |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Type | Smart Power Stage |
| Number of Positions | 8 |
| Color | Silver |
| Applications | - |
| Fastening Type | Push-Pull, Detent Lock |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Orientation | G |
| Shielding | Shielded |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Shell Finish | Chrome |
| Shell Size - Insert | 308 |
| Shell Size, MIL | - |
| Cable Opening | 0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm) |
| Features | Backshell |
| Voltage Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |