AK8181F OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 650MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3.135V~3.465V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There is a value of LVDS as the output. During operation, 20 pins are used. The clock switch operates at a minimum working temperature of -40°C in order to maintain reliability. It is possible to achieve stable operation by setting the maximum operating temperature to 85°C.
AK8181F FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
AK8181F ApplicationsThere are a lot of AKM Semiconductor Inc.
AK8181F Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 3:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |