CDC351IDWRG4 Overview24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 100MHz. A total of 24 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3V~3.6V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 24. Buffer IC is LVTTL, TRI-State that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 24 pins. The structure belongs to the CDC351 family of structures. The electronic gadget belongs to the 351 family. This value is set to 3.6V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 3V is necessary for normal operation of the system. By default, the output of the circuit clock is set to 10. There is a 3.3V volt supply that powers the timeing clock.
CDC351IDWRG4 Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDC351IDWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC351IDWRG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDC351 |
| Output | LVTTL, TRI-State |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | 351 |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.9 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |