ATMXT144UD-AMTRSLI2CVAO OverviewThis item was shipped with package 56-VFQFN Exposed Pad.I²C interface enables better data acquisition performance.In Surface Mount, Wettable Flank, the part is mounted.This unit should read 3.3V for the supply voltage even if your meter does not.For this chip, the average operating temperature should be -40°C ~ 85°C.The voltage reference provided by the device is -.Its performance is amazing thanks to the combination of 1 Channel channels.Check out the official website: maXTouch® series/family/product line for more information.56-VQFN (7x7) supplier provides device package.
ATMXT144UD-AMTRSLI2CVAO FeaturesATMXT144UD-AMTRSLI2CVAO ApplicationsThere are a lot of Microchip
ATMXT144UD-AMTRSLI2CVAO Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-VQFN (7x7) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Dimensions | 7 mm x 7 mm x 0.9 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | maXTouch® |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Interface | I²C |
| Temperature Range | - 40 C to + 105 C |
| Sensor Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Resolution (Bits) | - |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |