ATSENSE301A-ANR OverviewIn the manner of 32-TQFP, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 24 Bits.It is part of the Tape & Reel (TR) package, which is included in the download.In the 32 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 32 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~2.9V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 3V~3.6V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3.3V at all times.This device employs the analog IC ANALOG CIRCUIT, which can be thought of as its heart.It can be seen from the figure that this electrical device has an output power of 2.5mW Watts, which corresponds to its power rating.There is a part for this in Data Converter ICs.This electrical device has the type Energy Metering, meaning that it is an electronic device.It is ideal to use the device at temperatures below 85°C when it is in its operating range.It is possible to convert numbers to words and figures to words through 7 Converter converters, which are available on the Internet.As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation of the system.When Vsup reaches 3.6V, it means that the maximal supply voltage has been reached.I would recommend operating the system at a temperature of -40°C at least.A 32-TQFP (7x7) device package is employed as the supplier device package for the company.
ATSENSE301A-ANR FeaturesATSENSE301A-ANR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ATSENSE301A-ANR AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATSENSE301 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Energy Metering |
| Power (Watts) | 2.5mW |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | ATSENSE301 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 7 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 24 |
| Reference Voltage | 1.2 V |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Reference Type | External |
| Product Type | Analog Front End - AFE |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~2.9V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Screening Level | TS 16949 |
| Number of Converters | 7 Converter |
| Product | Sigma-Delta Analog Front End |
| Input Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Product Category | Analog Front End - AFE |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7 mm |
| Length | 7 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |