ISL51002CQZ-165 OverviewIn this case, it is packaged in the same way as 128-BFQFP.A 10-Bit electronic part was designed for this application.It is included in the Tray package.1.65V~2V 3V~3.6V serves as the supply/analog voltage for this electrical device, which transforms AC voltage into regulated DC voltage and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device is supplied with 1.65V~2V 3V~3.6V as the digital voltage or supply voltage.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.The 128 pin count is provided.In terms of power, this electrical device consumes 1.2mW watts.This electrical device uses a consumer IC called CONSUMER CIRCUIT.
ISL51002CQZ-165 FeaturesISL51002CQZ-165 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL51002CQZ-165 AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Packaging | Tray |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Power (Watts) | 1.2mW |
| Base Part Number | ISL51002 |
| Pin Count | 128 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | 2-Wire, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation-Max | 1.2W |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 165 Msps |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Number of Converters | 3 |
| Height | 2.75mm |
| Length | 20mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |