BA7611AF-E2 OverviewFor your convenience, this part includes {0} functions.
BA7611AF-E2 FeaturesBA7611AF-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BA7611AF-E2 Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | BA7611 |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10.5mA |
| Supply Type | Single |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V~13V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |