BD3487FS-E2 OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in TO-236-3 case. The device is with 1 channels. The number of terminations on the chip is 32. Similar parts can be found by searching for the BD3487 family. There are 32 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. It can give voltage at 8.5V volts. It is mounted by Surface Mount. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 85°C. The chip is operated no lower than -40°C operating temperature. It operates with a supply current of 65μA. Its maximal output current reaches 1A to meet the operation requirements.
BD3487FS-E2 FeaturesWith TO-236-3 channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
operate supply current at 65μA
BD3487FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3487FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3 |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | OVP, Thermal Limit, UVLO |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | BD3487 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 1A |
| Power Supplies | 8.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 65μA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |