BD3826FS-E2 OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) contains it. There are 3 channels on the device. The Audio Switch functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 11.5V~12.5V ±4.5V~5.5V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -25°C~75°C TA. 32 terminations are present on the chip. By searching for BD3826 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: 3 x 8:2, 3 x 4:2, 3 x 12:2. The voltage it can produce is +-5/12V volts. The current supply is controlled by 12.5mA.
BD3826FS-E2 FeaturesWith 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -25°C~75°C TA
BD3826FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3826FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -25°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 11.5V~12.5V ±4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | BD3826 |
| Function | Audio Switch |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5/12V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Serial |
| Supply Current-Max | 12.5mA |
| Specifications | 3 x 8:2, 3 x 4:2, 3 x 12:2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |