BD3869AF-E2 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. A 18-SOIC (0.213, 5.40mm Width) case has been embedded in it. This device has 2 channels. For your reference, here are some Audio Signal Processor functions. It can be used in Consumer Audio. There is a supply of votage within 5.3V~9.5V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. A chip has 18 terminations. You can find similar parts by searching for the BD3869 family. Chips have 18 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using TONE CONTROL CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 5.3V (Vsup). Voltage can be generated at 9V volts with this device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 9.5V. In this case, Surface Mount mounts it. A 2 band is present on it. 7mA controls the supply current.
BD3869AF-E2 FeaturesWith 18-SOIC (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3869AF-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3869AF-E2 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.213, 5.40mm Width) |
| Number of Pins | 18 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 18 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 5.3V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3869 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.01% |
| Channel Separation | 95 dB |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 5.3V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 18-SOIC (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOP |