BGD902,112 OverviewClass d amplifier's packaged in the form of a Bulk.For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the SOT-115J package.Because of audio amplifiers high performance, audio amplifier is an excellent choice for CATV.Audio ic's enhanced flexibility is achieved with the usage of 1 circuits.It has a base part number of BGD902 that can be used to audio amp.Digital sound amp is supplied with 420mA current.It is suggested that the working temperature be at least -20°C.Audio amplifier also has the property of LOW NOISE.
BGD902,112 FeaturesAddtional features of LOW NOISE
BGD902,112 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
BGD902,112 Video Amps and Modules applications.
Professional Audio Equipment
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
| Package / Case | SOT-115J |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2007 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | CATV |
| Additional Feature | LOW NOISE |
| Construction | COMPONENT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | BGD902 |
| Operating Temperature (Min) | -20°C |
| Power Supplies | 24V |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 420mA |
| RF/Microwave Device Type | WIDE BAND HIGH POWER |
| Operating Frequency-Max | 900MHz |
| Operating Frequency-Min | 40MHz |
| Characteristic Impedance | 75Ohm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |