BH7240AKV-E2 OverviewEmbedded in the 48-LQFP package is the encoder.In order to protect your encoder, it is recommended to pack it in a Tape & Reel (TR) case.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Signal.In this case, it is suitable for the encoder that is connected in NTSC, PAL direction.A motor encoder from the BH7240A family is used to create this motor encoder.There is a digital power applied to the optical encoder's 4.5V~5.5V digital connector in switching power supplies.48 terminations are available in the optical encoder in order to meet your needs.A voltage can be applied to the analog supply by the 4.5V~5.5V input.There are a total of 48 pins on the rotary encoders.Surface Mount is the one that mounts it.As you can see, this encoder has 48 pins on it.Having the maximum 70°C ensures that the encoder reader runs smoothly and efficiently.The minimum temperature at which this rotary encoder can be operated must not be below -20°C.There is a voltage 5V on the supply line used by this converter.As a result, the total number of encoder bits is 8.With a minimum supply voltage of 4.5V, it will be able to work.Across the converter, there is a maximum voltage supply of 5.5V.As a whole, it has 1 channels.
BH7240AKV-E2 FeaturesIn 48-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: BH7240A
48 pins
8 bits
1 channels
BH7240AKV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BH7240AKV-E2 Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal |
| Terminal Finish | TIN COPPER |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Applications | NTSC, PAL |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BH7240A |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Power Dissipation | 900mW |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |