AD1893JN OverviewIn the 28-DIP (0.600, 15.24mm) package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tube case.There is a Through Hole-axis mount for this motor encoder.Sample Rate Converter is a classification for the type.Multimedia-connected encoders are suitable for it.The optical encoder provides switching power through its 2.7V~5.5V digital power.The optical encoder is available with 28 terminations.The rotary encoders has 28 pins in total.It is recommended that the minimum supply voltage be higher than 3V.At max supply voltage (Vsup), 5V is reached.It is important to keep in mind that this encoder should be used at temperatures up to 70°C.These electrical quadrature encodes can be found in the SamplePort™ series.
AD1893JN FeaturesIn 28-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting Type: Through Hole
AD1893JN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1893JN Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| Series | SamplePort™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Sample Rate Converter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Multimedia |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Length | 37.4mm |
| Height Seated (Max) | 6.35mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |