![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | BM2PXX4F |
| Product | AC/DC Converters |
| Type | PWM DC/DC Converter IC |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.030018 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Package-Case | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Either |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 13.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.9 V ~ 26 V |
| Duty-Cycle | 75% |
| Frequency-Switching | 65kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | - |
| Output-Voltage | 650 V |
| Operating-Supply-Current | 500 uA |
| Switching-Frequency | 65 kHz |
| Package-Case | SOP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 82 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8.9 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 26 V |