![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 4.25V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | BQ2014 |
| Function | Battery Monitor |
| Operating Supply Voltage | 4.25V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 6.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.25mA |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |