![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4066 |
| Function | Multi-Function Controller |
| Output Voltage | 4.2V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Interface | USB |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.35V |
| Analog IC - Other Type | BATTERY CHARGE CONTROLLER |
| Output Current | 1.5A |
| Min Input Voltage | 4.35V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Fault Protection | Over Current |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |