![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BQ2028 |
| Function | Multi-Function Controller |
| Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.45V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | HDQ |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 20μA |
| Memory Type | EEPROM |
| Logic Function | OR |
| Number of Cells | 1 |
| Height | 625μm |
| Length | 0m |
| Width | 0m |
| Thickness | 375μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |