![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1559 |
| Function | Power Management |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Analog IC - Other Type | BATTERY CHARGE CONTROLLER |
| Input Voltage (Min) | 2.9V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Input Voltage (Max) | 3.5V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit |
| Battery Chemistry | Nickel Cadmium |
| Number of Cells | 1 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |