![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~110°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 14.4V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BQ296111 |
| Function | Battery Protection |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Output Current | 1mA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 2 ~ 4 |
| Number of Batteries | 4 |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |