BQ4845YS-A4NG4 Overviewreal time clocks is located in package SOIC.There is the possibility of terminating transmission lines with 28 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 5V.A total of 28 pins are included in this product.There should be no frequency greater than 0.032MHz in real time clocks' output.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 5V is used.A total of 28 pins are attached to this real time clock.1 timer real time clocks send out a signal at a preset time based on input signals.Supply voltage reaches 5.5V (Vsup) at maximum.A TIMER, REAL TIME CLOCK is the type of uPs, uCs, and peripheral ICs found in this electrical real time analog clock.Vsup (supply voltage) should remain above 4.5V.A minimum operating temperature of 85°C should be maintained.
BQ4845YS-A4NG4 FeaturesSOIC package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
BQ4845YS-A4NG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BQ4845YS-A4NG4 Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| Length | 17.9705mm |
| Height Seated (Max) | 2.667mm |
| Width | 7.5565mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |