M41T93ZMY6E Overview18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) contains real time clocks.A Tube package is used to package time clock.Its supply voltage is 2.38V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer when operating.Transmission lines can be terminated with 18 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 3V supplied to it.18 pins are present on it.M41T93 are RTC s family.1.8V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.A memory of 7B is embedded into the RTC times for storing programs and data.A frequency of 10MHz should not be exceeded by real time clocks' output.There is a mounting type of Surface Mount for this RTC module.The power supply is 2.4/5.5V.With 18 pins, it is equipped.1 timers are in the real time clock that outputs a signal in response to an input signal.8 Bits are used in the design of this digital time clock.
M41T93ZMY6E Features18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) package
18 terminations
18 pin count
2.4/5.5V power supplies
8 Bits
M41T93ZMY6E ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M41T93ZMY6E Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) |
| Number of Pins | 18 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 18 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.38V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M41T93 |
| Pin Count | 18 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.4/5.5V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 7B |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 10MHz |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10μA @ 5.5V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~5.5V |
| Volatile | NO |
| Length | 11.61mm |
| Height Seated (Max) | 2.69mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |