BU21050FS-E2 OverviewPackaging consists of materials from Tape & Reel (TR).There is a 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) package that is used in order to conserve space.This type of Capacitive Switch is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Sensor and detector interface uses the input type Logic.The use of 32 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of BU2105*, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 5V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 32-pin type.Each 32 component pin is designed for a specific purpose.A Surface Mount mounting is used.Maintaining the operating supply current at 550μA may improve efficiency.The supply voltage will be exceeded by 5.5V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 4.5V, failures will occur.A 8 channel is designed for the transmission of data.Sensor and detector interface is typically used in applications where the supply voltage is 5V.
BU21050FS-E2 FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 550μA
BU21050FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU21050FS-E2 applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Capacitive Switch |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | BU2105* |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Current | 550μA |
| Nominal Supply Current | 550μA |
| Input Type | Logic |
| Resolution | 1.25 B |
| Touchscreen | Capacitive |
| Height | 1.69mm |
| Length | 13.6mm |
| Width | 5.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |