ZSSC3154BA1B OverviewThe product is packaged with the materials of Reel.In order to save space, SOD-123-2 packages are used.There are unique techniques used to design this electronic device, which falls under the subcategory of Diodes & Rectifiers.With its membership in the * series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device that can be used in a wide variety of applications.
ZSSC3154BA1B FeaturesZSSC3154BA1B ApplicationsThere are a lot of IDT
ZSSC3154BA1B applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Package / Case | SOD-123-2 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Ir - Reverse Current | 0.01 uA |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Ir - Maximum Reverse Leakage Current | 0.01 uA |
| Pd - Power Dissipation | 500 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Unit Weight | 0.000353 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 10000 |
| Manufacturer | Panjit |
| Brand | Panjit |
| Vz - Zener Voltage | 25 V |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ZSSC3154 |
| Mfr | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Test Current | 0.05 mA |
| Product Type | Zener Diodes |
| Zener Current | 0.01 uA |
| Product Category | Zener Diodes |
| Width | 1.8 mm |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.8 mm |