BU6521KV-E2 OverviewPackage 48-LQFP contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Video Encoder category.The encoder connected in Camera is suitable for this connector.BU652* family is used to construct the motor encoder.Power supplies with switching capability use the 1.5V 3.3V digital power of the optical encoder.A 48 termination is available on the optical encoder.2.7V~3.6V can apply analog supply voltage.Surface Mount mounts it on the wall.Encoders like this have 48 pins.In order for the encoder reader to run in a stable manner, the maximum 85°C must be set.In order for this rotary encoder to work properly, its minimum operating temperature must exceed -40°C.It operates using 40mA supply current.The quadrature encoder includes 1 D/A converters.
BU6521KV-E2 FeaturesIn 48-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: BU652*
48 pins
BU6521KV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU6521KV-E2 Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Camera |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BU652* |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.5V 3.3V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |