BU7831KN-E2 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 20-VFQFN case. This device has 6 channels. For your reference, here are some Fully Integrated Processor functions. It can be used in Consumer Audio. There is a supply of votage within 2.5V~3.3V. -30°C~85°C TA is the temperature range for this device. A chip has 20 terminations. You can find similar parts by searching for the BU7831 family. Chips have 20 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 2.5V (Vsup). Voltage can be generated at 3V volts with this device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.3V. In this case, Surface Mount mounts it. 3.7mA controls the supply current.
BU7831KN-E2 FeaturesWith 20-VFQFN channels
operate temperature at the range of -30°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
BU7831KN-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU7831KN-E2 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -30°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.5V~3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BU7831 |
| Function | Fully Integrated Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Power Supplies | 3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Supply Current-Max | 3.7mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 4.2mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3.3V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (4.2x4.2) |