![]()
Add to cart |
GREEN OVAL LAMP LED
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Product | PWM Controller |
| Type | Current Mode PWM Controller |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.001058 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Package-Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-VSSOP |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 20V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 80% |
| Frequency-Switching | 150kHz ~ 1MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Isolation | Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 8 V 24 V |
| Operating-Supply-Current | 2.5 mA |
| Output-Current | 1.45 A |
| Switching-Frequency | 165 kHz |
| Package-Case | VSSOP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 85 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 30 V |