BUF06704AIPWPR OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 6 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp can be located by using BUF06704 as the base part number.There is 16 pin count on this board.There are 16 terminations on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 1MHz.An electric current of 5mA is supplied to audio amplifier.The board is constructed using 16 pins.Operating temperatures must be lower than 85°C.Ideally, the operating temperature should be -25°C.As a result of the 18V supply voltage, high efficiency is possible.The mounting method used is Surface Mount.A value of 100mA is used in this scenario for the output current.It is observed that the audio amplifier ic gains a voltage of 0.004dB.
BUF06704AIPWPR Features16 pins
BUF06704AIPWPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF06704AIPWPR Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 62.709145mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer |
| HTS Code | 8542.33.00.01 |
| Max Power Dissipation | 2.74W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 18V |
| Base Part Number | BUF06704 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Nominal Supply Current | 7.5mA |
| Output Current | 100mA |
| Slew Rate | 1.6V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~18V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 30mV |
| Voltage Gain | 0.004dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0002μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 19V |
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Input Bias Current | 1pA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |