BUF01901AIPW OverviewTube is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package to save space.It is an excellent choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.Using 1 circuits enhances audio ic's flexibility.In order to audio amp, use the base part number BUF01901.The pin count is 8.There are 8 terminations in digital amplifier.A supply current of 900μA is required to operate audio amplifier.8 pins are used to construct amplifier ic.A temperature of less than 95°C should be used for operation.The operating temperature should be at least -40°C.The 5V supply voltage allows for high efficiency.The mounting method is Surface Mount.Normally, the supply voltage (Vsup) should be above 7V.A 100mA output current is used in this scenario.A digital IC is used in this audio amp, which is ANALOG CIRCUIT.A ALSO REQUIRES 2V TO 5.5V DIGITAL SUPPLY property is also present in audio amplifier.
BUF01901AIPW Features8 pins
Addtional features of ALSO REQUIRES 2V TO 5.5V DIGITAL SUPPLY
BUF01901AIPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF01901AIPW Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2V TO 5.5V DIGITAL SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | BUF01901 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 900μA |
| Output Current | 100mA |
| Slew Rate | 5 V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 7V~18V |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |