BUF11702PWPRG4 OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 10 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp can be located by using BUF11702 as the base part number.There is 28 pin count on this board.There are 28 terminations on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 1MHz.An electric current of 2.5mA is supplied to audio amplifier.The board is constructed using 28 pins.Operating temperatures must be lower than 85°C.Ideally, the operating temperature should be 0°C.As a result of the 10V supply voltage, high efficiency is possible.The mounting method used is Surface Mount.A value of 150mA is used in this scenario for the output current.
BUF11702PWPRG4 Features28 pins
BUF11702PWPRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BUF11702PWPRG4 Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 118.501007mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.33.00.01 |
| Max Power Dissipation | 3.5W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 10V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BUF11702 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 10 |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Nominal Supply Current | 3.7mA |
| Output Current | 150mA |
| Slew Rate | 1V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~16V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 12mV |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0002μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 16.5V |
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Input Bias Current | 1pA |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |