LT6207IGN#PBF OverviewA Tube encapsulates class d amplifier.The 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Voltage Feedback.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.The base part number is LT6207 and is used to audio amp.16 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 16 terminations.There is 4mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 16 pins for construction.Temperatures less than 85°C are recommended for operation.An operating temperature of at least -40°C is recommended.The 5V supply voltage enables high efficiency.There is a type of amplifier OPERATIONAL AMPLIFIER in the audio amplifier.There is 100dB voltage gain in the audio amplifier ic.In total, audio amplifier consists of 4 elements.
LT6207IGN#PBF Features16 pins
LT6207IGN#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT6207IGN#PBF Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT6207 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 4 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Slew Rate | 600V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 78 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12.6V ±1.35V~6.3V |
| Output Current per Channel | 60mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4.5mV |
| Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 100dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 67dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.3V |
| Input Bias Current | 30μA |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6.3V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |