C8051F300-GMR OverviewIt comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package. It has a number of 8I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~85??C TA Operating Temperature. It runs in C8051F30x Series.
C8051F300-GMR FeaturesC8051F30x series
Base part number of C8051F30
11 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 11 Pins
C8051F300-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs C8051F300-GMR Microcontroller applications. C8051F300-GMR MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Computer
Home video and audio
Entertainment products
iPod
Laptop
Heater
Xbox
Television
Instrument control
Measurement and control field
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 11 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F30x |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 11 |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | C8051F30 |
| Pin Count | 11 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | SMBus (2-Wire/I2C), UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 25 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |