STM32F103VGT7 OverviewPackaged in a 100-LQFP format. A total of 80 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~105°C TA. A STM32F1 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 1MB 1M x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M3 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 1MB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F103 to find them. At a frequency of 72MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 100 pins. There are 14 timers/counters in this device. In total, it has 100 pins. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it. It consists of 16 channels in total for the ADC. 2 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.
STM32F103VGT7 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F103VGT7 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F103VGT7 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F1 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F103 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 80 |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 69mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |