![]()
Add to cart |
This Microcontroller comes in a 48-TQFP package. There are 40 I/O ports on this device. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. The MCU is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The C8051F34x series is comprised of this electrical component. 64KB 64K x 8 is the size of its program memory. With a 8051 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 48 terminals. This part works in a 8-bit manner. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. Its memory size is 64kB. The base part number C8051F34 provides alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 48MHz, as long as it is operated at a low power consumption. There are YES PWM channels on the device. It is possible to access the 48 pins on the chip. The clock has 4 timers/counters to keep track of the time. There are 48 pins on it.
48-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Silicon Labs C8051F340-GQR Microcontroller applications.
Fax machines
Robots
X-ray
Petrochemical
Multi-meter
DDC control
Televisions
Telephone sets
Walkie talkies
Robotic prosthetic limbs
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F34x |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | C8051F34 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 5 |
| Interface | 2-Wire, EBI/EMI, I2C, SMBus, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 4.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 20x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |