STM32F030RCT6TR OverviewThe package has a 64-LQFP shape. With 51 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The STM32F0 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 256KB 256K x 8. There's a ARM® Cortex®-M0 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number STM32F03 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 32MHz.
STM32F030RCT6TR Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F030RCT6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F030RCT6TR Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F03 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.4V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 18x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |