![]()
Add to cart |
In a 48-TQFP package, the MCU is available. This Microcontroller has 40 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Microcontroller runs in C8051F38x Series. Having a size of 64KB 64K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. Powered by a 8051 Core processor. IC Chip 48 has 48 terminations. This part works in a 8-bit manner. This MCU is implemented with 64kB memory. C8051F38 serves as a base part number to find alternatives. It is possible to access the 48 pins on the chip through the 48 pins. A total of 6 timers/counters are included in the package.
48-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Silicon Labs C8051F380-GQR Microcontroller applications.
Teletext terminals
Christmas lights
Toys
Heart rate monitors
Digital cameras
CD players
Video and voice processing
Electronic jamming systems
Fabric
Scanners
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F38x |
| Published | 2006 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | C8051F38 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Number of Channels | 5 |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| Speed | 48 MIPS |
| RAM Size | 4.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.25V |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 14mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 32x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| Max Frequency | 48MHz |
| RoHS Status | RoHS Compliant |