![]()
Add to cart |
The high-performance ARM? Cortex?-M3 32-bit RISC core used in the STM32F217IEH6 series operates at a frequency of up to 120 MHz. The family has a wide range of upgraded I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix, along with high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM, up to 4 Kbytes of backup SRAM).
? Two UARTs and four USARTs
? A full-speed USB OTG device with high-speed capability (with the ULPI)
? Another USB OTG port (full-speed)
? 2 CANs.
? SDIO connectivity
? Drive for the motor and application control
? Medical supplies
? PLC, inverters, and circuit breakers are examples of industrial uses.
? Scanners and printers
? HVAC, video intercom, and alarm systems
? Home audio equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 201 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Max Power Dissipation | 513mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F217 |
| Pin Count | 176 |
| JESD-30 Code | S-PBGS-B201 |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 81mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |