C8051F580-IQR OverviewThe package has a 48-TQFP shape. With 40 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. The C8051F58x series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 128KB 128K x 8. There's a 8051 Core Processor inside. There are 48 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. Its memory size is 128kB. An effective performance can be achieved at a frequency of 50MHz. It is possible to access the 48 pins on the chip. In total, it has 6 timers and counters in it.
C8051F580-IQR Features48-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
C8051F580-IQR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F580-IQR Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F58x |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 50MHz |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/5V |
| Number of Channels | 12 |
| Interface | 2-Wire, CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SMBus, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 8.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.25V |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I2C), CANbus, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 33mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 32x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| ROM (words) | 131072 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |