STM32F070CBT6TR OverviewA 48-LQFP package is included. In total, it has 37 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F0 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 128KB 128K x 8. There is a ARM® Cortex®-M0 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 48 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 128kB memory size belongs to the part. STM32F07 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 48MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. It is built on a ARM core architecture.
STM32F070CBT6TR Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F070CBT6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F070CBT6TR Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F0 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F07 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.4V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |