C8051F850-C-GM Overview20-VFQFN Exposed Pad-packages are available. There are 15 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the C8051F85x series. This program memory has a size of 8KB 8K x 8, which indicates what the size of the program memory is. CIP-51™ Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. The part has a memory size of 8kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 25MHz. In this chip, 20 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. As a result of its 8051 core architecture, it can be used in many applications. This device has 16 programmable input and output channels. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 3 channels. As part of the design, the part has been designed to feature 1 channels for I2C communication.
C8051F850-C-GM Features20-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
C8051F850-C-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F850-C-GM Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | C8051F85x |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Frequency | 25MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 15 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | CIP-51™ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, SMBus, SPI, UART/USART |
| Data Converter | A/D 15x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | 8051 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 750μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |