TMS320F28377SPTPQ OverviewThere is a 176-LQFP Exposed Pad package available. The board has 97 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit Single-Core core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~125°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 1MB 512K x 16. Powered by a C28x Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 176. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 1.2V volts. A total of YES DMA channels are available. There are a number of alternatives to the base part number 320F28377 that you can find. Performing well when operated at frequency 200MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 176 pins that can be accessed. The device is powered by the the TMS320 CPU family that is embedded in it. In addition, it has 8 UART channels to choose from. It contains 5 serial input/output interfaces on the board. The total number of bits on a MCU chip is 3.
TMS320F28377SPTPQ Features176-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
TMS320F28377SPTPQ ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320F28377SPTPQ Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320F28377 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 97 |
| RAM Size | 82K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Program Memory Size | 1MB 512K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b, 20x16b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Density | 8 Mb |
| CPU Family | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 164 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Serial I/Os | 5 |
| Number of Timers | 3 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |