CALVC164245IGQLREP Overview56-VFBGA contains it.Packaged in the way of Tape & Reel (TR).Tri-State, Non-Inverted is the output configured for it.Its translator type is Voltage Level.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.In this electrical device, the Channel type is Bidirectional.There is -40°C~85°C TA operating temperature.The circuit's superior flexibility is achieved through the use of 2 circuits.Transmission lines are terminated using 56 terminations.Parts that are related to LVC164245 can be identified based on its base part number.Power comes from a voltage of 3.3V.There are 56 pins on this device.The device is part of the 74ALVC series.The board has 56 pins.16 Bits are used in the design of this electronic part.Level translators is configured from 2.3V~3.6V for the VCCA supply rail.Level translators is configured from 3V~5.5V for the VCCB supply rail.A BUS TRANSCEIVER logic IC is used.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.Electronic devices like this belong to the family ALVC/VCX/A.Power comes from a 3.35V supply.As a result of its reliable performance, it is well suited for TAPE AND REEL.In order to operate normally, Vsup must remain above 3V.
CALVC164245IGQLREP Features56-VFBGA package
2 circuits
56 pin count
74ALVC series
56 pins
3.35V power supplies
CALVC164245IGQLREP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CALVC164245IGQLREP voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVC |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LVC164245 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 5.8 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Logic Function | Level Shifter |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Channel Type | Bidirectional |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translation | 3V & 5V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 2.3V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 3V~5.5V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |