SN74ALVC164245DL OverviewEmbedded in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tube.This output is configured with Tri-State, Non-Inverted.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.2 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 48 termination points used.There is a base part number 74ALVC164245 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 2.7V is required.The pin count of this device is 48.In terms of its design, it is a member of the 74ALVC series.The pin configuration of the device is 48.Electronic parts are designed with a number of bits of 8.5.5V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 2.3V for it.There is a configuration of 2.3V~3.6V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 3V~5.5V for the VCCB supply rail.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.As for the logic IC it uses, it is a BUS TRANSCEIVER.Typically, 2 transmission lines are terminated with an impedance-matching device that matches the characteristic impedance of the line.Despite the fact that it is an electronic device, it belongs to the ALVC/VCX/A family.In the absence of external influences, it consumes 40μA of quiescent current.A 3.35V power supply is required for it to operate.Its characteristics include ALSO REQUIRES 3.3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B.In this case, the outputs have been configured to be 16.
SN74ALVC164245DL Features48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
2 circuits
48 pin count
74ALVC series
48 pins
3.35V power supplies
16 outputs
SN74ALVC164245DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74ALVC164245DL voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152mg |
| Manufacturer Package Identifier | DL0048A |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALVC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V TO 5.5V SUPPLY FOR PORT B |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ALVC164245 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 1.2 ns |
| Quiescent Current | 40μA |
| Turn On Delay Time | 2.4 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Logic Function | Level Shifter, Transceiver, Translator |
| Data Rate | 300 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -24mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Translation | 3V & 5V |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 2.3V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 3V~5.5V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Height | 2.79mm |
| Length | 15.88mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |