CAT5118TBI-00GT3 OverviewSC-74A, SOT-753 packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.The number of positions is 32.There are 5 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 5 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.A member of the family CAT5118 pentometer belongs to.Digital potentiometer has 5 pins.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 25μA.
CAT5118TBI-00GT3 FeaturesAvailable in SC-74A, SOT-753 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
5 pins
CAT5118TBI-00GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5118TBI-00GT3 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | CAT5118 |
| Pin Count | 5 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 25μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |